Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/brucem/public_html/ecosilesia.com/plugins/system/sefservicemap.php on line 49
 Przewodnik po ekoznaczkach
 

wtorek, 14 grudnia 2010 11:41

Przewodnik po ekoznaczkach

Oceń ten artykuł
(13 głosów)

Coraz więcej firm umieszcza na swoich towarach oznaczenia ekologiczne. Ich zadaniem jest w sposób pozytywny wyróż­niać produkt świadcząc, że jest on przyjazny dla środowiska, a tym samym ułatwić wybór świadomym konsumentom.

Idea wprowadzenia  oznaczeń ekologicznych na produktach, które są przyjazne dla środowiska powstała w latach 70. i szybko zyskała popularność. Za jej prekursorów można uznać Niemcy i Szwecję, które odniosły największy sukces w tej dziedzinie. Duży wkład w usystematyzowanie ekoznaków wniosły Stany Zjednoczone.
Oznaczenia ekologiczne nadawane są przez niezależne organizacje produktom, które spełniają określone kryteria. Dotyczą one zarówno fazy produkcji, składu, konstrukcji i właściwości danego produktu, jak również jego dalszych losów po zużyciu. Wśród ekoznaczków szczególnie ważną grupę stanowią oznakowania dotyczące recyklingu. Poniżej przedstawiamy najbardziej popularne symbole.


recycle1Zdatny do recyklingu
Znak oznaczający możliwość powtórnego przetworzenia opakowania (recyklingu), nazywany pętlą Mobiusa. Powstał w 1970 r. Jego autorem jest Gary Anderson, student Uniwersystetu Południowej Kalifornii, USA. Pomysł Andersona wygrał w konkursie na symbol materiałów nadających się do ponownego przetworzenia. Wizerunek trzech strzałek w kształcie trójkąta z owalnymi krawędziami występuje na produktach z plastiku, papieru, metali i innych materiałów, który mogą być przetworzone. Znak ten, w różnych wersjach,  jest umieszczany także na pojemnikach na recykling, oraz w różnych miejscach związanych z recyklingiem.

Takie samo znaczenie ma często spotykany, szczególnie w Europie, znak, łączony z hasłem: "Dbaj o czystość – po zużyciu produktu wyrzuć opakowanie do kosza, nie zaśmiecając środowiska":
plain-waste1


 

 

 

 


recycle3Zrobiony z odpadów
Koło wokół trzech strzałek oznacza, że produkt jest zrobiony z materiałów z odzysku. Znak ten najczęściej spotyka się na papierze i kartonie. Czasami jest podane ile produkt zawiera materiałów z recyklingu w formie liczby procent wewnątrz strzałek. W innych wersjach, czarne strzałki na białym tle wskazują, że produkt jest zrobiony z połączenia materiałów nowych i z odzysku, a białe na czarnym to rzecz w 100% z recyklingu.

 

 

Plastiki

Do produkcji opakowań używa się wielu rodzajów tworzyw sztucznych popularnie zwanych plastikami (najbardziej prawidłowa nazwa to "tworzywa polimerowe"). W 1988 r. aby ułatwić sortowanie i recykling  amerykańskie Towarzystwo Przemysłu Tworzyw Sztucznych wprowadziło standard symboli oznaczających główne typy plastiku. Później oznakowanie rozszerzono na inne tworzywa i metale. Obecnie znaki te są uznane jako symbole międzynarodowe. Znak składa się z trzech strzałek, tworzących trójkąt, z grotami skierowanymi zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Wewnątrz trójkąta znajduje się liczba oznaczająca kod tworzywa , a pod trójkątem umieszczany jest skrót literowy, pochodzący z angielskiej nazwy oznakowanego tworzywa.  1petPET Politereftalan etylenu

Np. butelki na napoje (nie/gazowane) i tace do podgrzewania posiłku w piekarniku


 

 

 

 

 

2hdpeHDPE lub  PEHD Polietylen dużej gęstości

Butelki na mleko i na płyny do mycia naczyń


 

 

 

 

 

3PVCPVC, PCW Polichlorek winylu

Tace spożywcze, folia do żywności, butelki na wodę mineralną i szampony, choinki

 

 

 

 

 

 

4LDPELDPE  lub  PELD Polietylen małej gęstości

Torby i worki foliowe na śmieci


 

 

 

 

5PPPP Polipropylen
Pudełka na margarynę, tace do podgrzewania posiłku w mikrofalówce


 

 

 

6PSPS Polistyren
Kubeczki na jogurt, opakowania na jajka, kubeczki z automatów samoobsługowych, sztućce plastikowe, opakowania ochronne na przedmioty AGD i zabawki


 

 

 

7INNEO lub  INNE  Inne tworzywa sztuczne i laminaty folii z tworzyw sztucznych (m.in. nylon, szkło akrylowe, ABS, poliwęglany)
Do tej kategorii zalicza się m.in. melamina używana do produkcji plastikowych talerzy i sztućców

 

 

Inne często spotykane skróty pod trójkątem ze strzałek to: PAP - papier, tektura; FE - stal; GL - szkło; FOR - drewno, korek.

aluAluminium
Produkty z aluminium, oprócz trójkąta ze strzałek z nr 41 w środku, bardzo często są oznaczane powyższym symbolem (napis „ALU” otoczony dwiema zawracającymi strzałkami).

 

 

 

zielonyPunktFirma wspierająca recykling
Znak "Zielony Punkt" (Der Grüne Punkt) pochodzi z Niemiec, ale jest obecnie bardzo często wykorzystywany w wielu państwach UE. Umieszcza się go na opakowaniu po to, by poinformować klientów, że jest ono zbierane i przetwarzane w ramach zbiorowego systemu zbierania i przetwarzania odpadów. Innymi słowy oznacza to, że producent przystąpił do organizacji odzysku, czyli wniósł opłatę wspierającą recykling odpadów. Na umieszczenie "Zielonego Punktu" producent uzyskuje licencję.

 

 

ecolabelEuropejska eko-jakość
"Kwiat Europejski”, zwany też margerytką Unii Europejskiej (Eco Label) to znak nadawany towarom, których proces produkcji i użytkowania jest przyjazny środowisku. Europejski ekoznaczek jest przyznawany produktom, które spełniają zestaw rygorystycznych ekologicznych wymagań. Podczas ewaluacji brane są pod uwagę wszystkie aspekty życia produktu, od jego produkcji i wykorzystania po ewentualną utylizację. Analizowane też jest opakowanie -  w przypadkach, gdy jest integralnie związane z produktem, tak jak przy detergentach do prania.

 

 

 

 

ekoznak_PLPolski Eko-znak
Przyznawany jest od 1998 roku przez Polskie Centrum Badań i Certyfikacji. Certyfikat na zastrzeżony przez PCBC znak ekologiczny mogą otrzymać "wyroby krajowe i zagraniczne nie powodujące negatywnych skutków dla środowiska". Podstawą do jego przyznania  są wyniki badań potwierdzających zgodność z kryteriami dotyczącymi aspektów ekologicznych i zdrowotnych, oraz z przepisami prawnymi.

 

 

BWCPrzyjazny dla zwierząt
Znak królika (w różnych wersjach) głównie umieszczany jest na kosmetykach. Informuje on, że w fazie badań dany produkt nie był testowany na zwierzętach. Innymi oznaczeniami dla kosmetyków nietestowanych na zwierzętach mogą być litery "BWC" (Beauty Without Cruelty - piękno bez okrucieństwa), lub napis Not Tested on Animals (nie testowane na zwierzętach). Za ten znak nie odpowiada żadna organizacja. Producent umieszczając go na towarze może być skontrolowany jedynie przez organizacje konsumenckie.