Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/brucem/public_html/ecosilesia.com/plugins/system/sefservicemap.php on line 49
 5 roślin odstraszających komary
 

wtorek, 10 maja 2011 19:44

5 roślin odstraszających komary

Oceń ten artykuł
(5 głosów)

Ach, lato! Zabawa, słońce, pikniki... i komary. Utrzymanie ich na dystans często wiąże się z arsenałem wylewanych na siebie chemicznych repelentów. Dlaczego nie wesprzec się mocą Matki Natury, aby odstraszać od siebie te paskudne owady? Są rośliny, które bardzo mogą tu pomóc...

Kocimiętka: przyciąga koty, ale jest bardzo skuteczna w odstraszaniu komarów. To nasz pierwszy wybór.

Rozmaryn: jest to jedno z moich ulubionych ziół do gotowania, ma piękny zapach i błękitne kwiatki. Olejek rozmarynowy jest naturalnym środkiem odstraszającym owady. Jeśli więc masz w ogródku tę roślinę, wystarczy zerwać parę gałązek, połamać je i potrzeć olejkiem ręce i nogi. Będziesz pachnieć jak włoska przystawka, ale komary nie będą cię gryźć.

Aksamitki: Ich jaskrawe kwiaty będą ozdobą Twojego ogrodu i dodadzą trochę koloru. Jeśli posadzisz część z nich w pobliżu działki warzywnej, ich magia zadziała także na inne szkodniki ogrodowe, np. mszyce.

Pelargonia pachnąca zwana anginką: ma silny, różany, aromatyczny i orzeźwiający zapach. Wytwarzane przez nią olejki aromatyczne (olejek geraniowy) są składnikiem perfum, a jej liście dodawane są np. do herbat. Aby działała przeciw komarom wystarczy pogłaskać parę razy jej liście - na rękach zostanie zapach, którego owady nie znoszą.

Trawa Cytronella (Cymbopogon nardus): podobna do trawy cytrynowej tylko wyższa (do 2 m) - z tej rośliny wytwarza się olejek, który jest składnikiem świec odstraszających komary. Olej cytronelowy, z tropikalnych roślin o zapachu cytryny, jest w Azji od dawna stosowana jako środek odstraszający owady.

Można użyć liści lub kwiatów powyższych roślin i zrobić własne naturalne repelenty. Są na to dwie metody:

Repelent alkoholowy: rozdrobnione rośliny wrzuć do alkoholu (można użyć wódki) i odstawi na kilka tygodni, aby zrobił się wyciąg

Repelent olejowy: zalej rozdrobnione części rośliny olejem - według różnych użytkowników najlepsze są tu oleje łagodne dla skóry jak z krokosza barwierskiego lub migdałowy, ale może też być użyta oliwa z oliwek. Następnego ranka zlej olej, dołóż nowych rozdrobnionych roślin i zalej znów tym olejem. Powtórz przez 5 dni. Uzyskanym olejem można po prostu smarować skórę, albo np. można go wymieszać z alkoholem, aby się nim spryskiwać.

KATARZYNA ZALEWSKA